We are the Champions!
----------------------------------------------------------------------------------------------
         Campeões Panamericanos Juvenis
----------------------------------------------------------------------------------------------
 1  1974  San Juan            Gildardo Garcia (COL)            6° Jaime Sunyé Neto
----------------------------------------------------------------------------------------------
 2  1975  Buenos Aires        Jaime Sunyé Neto (BRA)           1° Jaime Sunyé Neto
----------------------------------------------------------------------------------------------
 3  1977  São Paulo           Miguel Bernat (ARG)              2° Cícero Nogueira Braga
----------------------------------------------------------------------------------------------
 4  1978  Belo Horizonte      Javier Campos Moreno (CHI)       2° José Soares Másculo
----------------------------------------------------------------------------------------------
 5  1979  Mercedes            Ivan Morovic (CHI)               3° Angelo Stachinni
----------------------------------------------------------------------------------------------
 6  1980  Córdoba             Marcelo Tempone (ARG)            3° Darcy Gustavo Lima
----------------------------------------------------------------------------------------------
 7  1981  San Pedro de Jujuy  Rodolfo Garbarino (ARG)          4° Hermes Amilcar Machado
----------------------------------------------------------------------------------------------
 8  1982  Buenos Aires        Sandro Heleno Trindade (BRA)     1° Sandro Heleno Trindade
----------------------------------------------------------------------------------------------
 9  1984  Lima                Júlio Granda (PER)               9° Sandro Heleno Trindade
----------------------------------------------------------------------------------------------
10  1985  Saladillo           Carlos Boissonet (ARG)          13° Carlos Alessandro da Silva
----------------------------------------------------------------------------------------------
11  1986  Quito               Walter Arencibia (CUB)          14° Adalberto Araújo
----------------------------------------------------------------------------------------------
12  1987  Asunción            Roberto Martin (MEX)            11° Silvio Ueti
----------------------------------------------------------------------------------------------
13  1988  Oaxaca              Pedro Paneque (CUB)              4° Christian Endre Toth
----------------------------------------------------------------------------------------------
14  1989  Asunción            Andrés Rodriguez (URU)           6° Roberto Watanabe
----------------------------------------------------------------------------------------------
15  1990  Merlo               Gustavo Hernández (DOM)         10° Adriano Rodrigues
----------------------------------------------------------------------------------------------
16  1991  Bariloche           Roberto Watanabe (BRA)           1° Roberto Watanabe
----------------------------------------------------------------------------------------------
17  1992                      ?                                   ?
----------------------------------------------------------------------------------------------
18  1993  Rancagua            Giovanni Vescovi (BRA)           1° Giovanni Vescovi
----------------------------------------------------------------------------------------------
19  1994  Santiago            Maximiliano Ginzburg (ARG)       6° Rodrigo Amaral Fernandez
----------------------------------------------------------------------------------------------
20  1995  Santiago            Rafael Leitão (BRA)              1° Rafael Leitão
----------------------------------------------------------------------------------------------
21  1996  Trujillo            Diego Pereyra Arcija (ARG)          Marcelo Cukier
----------------------------------------------------------------------------------------------
22  1997  Buenos Aires        Fernando Peralta (ARG)           9° Gediel Luchetta
----------------------------------------------------------------------------------------------
23  1998  Isla Margarita      Giovanni Vescovi (BRA)           1° Giovanni Vescovi
----------------------------------------------------------------------------------------------
24  1999  Santiago            Martín Labollita (ARG)          10° Ricardo Benares Cruz
----------------------------------------------------------------------------------------------
25  2000  Macas               Rubén Felgaer (ARG)              9° Fausto Capuano Neto
----------------------------------------------------------------------------------------------
26  2001  Yucay               Rubén Felgaer (ARG)             15° Jorge Bittencourt
----------------------------------------------------------------------------------------------
27  2002  La Paz              Raphael Prasca (VEN)            11° Kaiser Luiz Mafra
----------------------------------------------------------------------------------------------
28  2003  Botucatu            Dmitry Schneider (USA)           8° Krikor Mekhitarian
----------------------------------------------------------------------------------------------
29  2004  Guayaquil           Pablo Lafuente (ARG)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
30  2005  Cali                Leandro Perdomo (ARG)               -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
31  2006  Bogotá              Eduardo Iturrizaga (VEN)            -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
32  2007  Riobamba            Robert Hungaski (USA)               -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
33  2008  Cali                Damian Lemos (ARG)                  -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
34  2009  Montevideo          Ray Robson (USA)                 3° André Diamant
----------------------------------------------------------------------------------------------
35  2010  Cali                Cristhian Ríos (COL)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
36  2011  Duran               Leandro Krysa (ARG)             14° Evandro Amorim Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
37  2012  São Paulo           José Daniel Gemy (BOL)           2° Evandro Amorim Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
38  2013  Bogotá              Cristhian Barros (ECU)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
39  2014  Asunción            Cristóbal Henríquez (CHI)        8° Vítor Roberto Carneiro
----------------------------------------------------------------------------------------------
40  2015  San Salvador        Kevin Cori (PER)                    -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
41  2016  Guatapé             Luís Paulo Supi (BRA)            1° Luís Paulo Supi
----------------------------------------------------------------------------------------------
42  2017  San Salvador        Brian Escalante (PER)               -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
43  2018  Guayaquil           Sanjay Ghatti (USA)                 -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
44  2019  Cochabamba          Annie Wang (USA)                    -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
45  2021  Tegucigalpa         Sion Radam Galaviz (MEX)            -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
46  2022  Pereira             Diego Saul Flores (PER)             -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
47  2023  Volta Redonda       Diego Saul Flores (PER)          2° Lucas Tomiello
----------------------------------------------------------------------------------------------
48  2024  Santiago            Manuel Campos Gómez (COL)           -----
----------------------------------------------------------------------------------------------